18 kwietnia 2019. imieniny: Apoloniusz, Bogusława, Bogusław
Publiczne Przedszkole Akwarelka
w Nowych Osinach
tel. +25 759-25-51
akwarelka.przedszkole@wp.pl
  

Z życia przedszkola
Misiaki i przedszkolaki

W Dniu Pluszowego Misia rozpoczęliśmy przedszkolną  akcję czytelniczą

pt. „Mały miś w świecie wielkiej literatury- 

MISIAKI I PRZEDSZKOLAKI”.

W zeszłym roku organizowaliśmy między przedszkolną akcję czytelniczą 

„Mińsk Mazowiecki czyta małemu misiowi”, w której udział wzięły dzieci 

z zaprzyjaźnionych placówek z naszej gminy. Bohaterem tejże akcji był pokaźnych

 rozmiarów miś Artyś, który interesował się zarówno sztuką jak i literaturą.

 Projekt wywołał tyle pozytywnych emocji, iż postanowiliśmy zaprosić misie do 

domów ukochanych przedszkolaków. 

     W tym roku miś Artyś powraca w nasze skromne progi, by odwiedzić 

przedszkolaki i dowiedzieć się, co u nich słychać. Nie jest jednak sam… Miś 

bowiem odwiedza przedszkole ze swoimi trzema kuzynami: Smerfisiem- Smerfnym 

Brysiem, Gumisiem- Bunią i Misiem Bohaterskim Bogusiem.

Każdy miś będzie odwiedzał dzieci w innej grupie wiekowej tzn. miś Sprytny Bryś- 

grupa 3 latki, miś Bunia- grupa 4 latki i miś Bohaterski Boguś- grupa 5 latki.

A oto przypomnienie zasad naszej zabawy czytelniczej:

1. O kolejności w jakiej miś odwiedza dzieci
w danej grupie decyduje losowanie, które odbywa się
co piątek przed obiadem.
 

2. Każde dziecko może  być wylosowane tylko raz.

3. Miś  przebywa u dzieci tylko w weekendy- jedzie do domu wraz z dzieckiem w piątek i wraca do przedszkola 
w poniedziałek rano.

4. Podczas pobytu w domu, rodzic wraz z dzieckiem traktuje misia jak prawdziwego gościa, bawi się  z nim,  czyta mu bajkę,
 a następnie wspólnie uzupełniają stronę z dzienniczka misia.

 

5. Szanujemy o misia, dbamy o jego domek oraz dziennik, tak by nie uległ zniszczeniu.

Język angielski

Znajomość języków obcych w XXI wieku jest już nie tylko koniecznością, lecz nawet normą, do której zaczyna się przywiązywać coraz większą wagę. Dzieci w wieku przedszkolnym posiadają coraz bogatsze doświadczenia życiowe, ponieważ wchodzą już w inne, nowe grupy społeczne. Efektem tychże zmian jest rozszerzenie ich zainteresowań poza najbliższe otoczenie.
Małe dziecko, jeszcze przed rozpoczęciem nauki, zna już wiele angielskich słów, ponieważ słyszy je w życiu codziennym: w radiu, telewizji, filmach, piosenkach, programach komputerowych. Zaczyna więc w sposób naturalny traktować obecność angielskich sków wokół siebie. Nauka języka w okresie przedszkolnym bardzo silnie stymuluje rozwój ogólnej inteligencji dziecka. Im dziecko jest młodsze, tym łatwiej i naturalniej przychodzi mu przyswajanie języka obcego. Rozpoczynając nauk języka obcego we wczesnym dzieciństwie dziecko szybciej zaakceptuje go, co ułatwi mu sukcesy w szkole.
W Naszym przedszkolu od września tego roku zajęcia z języka angielskiego odbywają się we wszystkich grupach wiekowych, dwa razy w tygodniu.
W naszym przedszkolu wprowadzamy dzieci w świat języka angielskiego w naturalny sposób, bowiem chcemy, aby język angielski stał się od najmłodszych lat częścią ich codziennego życia. Do wprowadzenia i utrwalenia słówek i zwrotów  wykorzystujemy również, w miarę możliwości, sytuacje z dnia codziennego (zabawy dowolne, posiłki, spacery itp.). Podczas zajęć koncentrujemy się głównie na nauczaniu dwóch sprawności: słuchania i mówienia. Rozwijanie sprawności słuchania odbywa się poprzez:

  • osłuchanie się z brzmieniem języka angielskiego,
  • reagowanie na proste polecenia i pytania.

Rozwijanie sprawności mówienia odbywa się poprzez:

  • powtarzanie za nauczycielem, nagraniem,
  • konstruowanie prostych wypowiedzi,
  • odgrywanie scenek lub dialogu,
  • recytacja wierszyka, śpiewanie piosenki,
  • opowiadanie historyjki obrazkowej.

 Zajęcia wzbogacane są ponadto pracami plastycznym i ćwiczeniami przygotowującymi do nauki sprawności pisania. Najczęściej zajęcia z języka angielskiego odbywają się w sali, w której dzieci mają zajęcia przewidziane programem wychowania przedszkolnego. Czasami jednak zajęcia mają miejsce także na holu, w łazience lub na świeżym powietrzu (w zależności od tematyki zajęć). 

 

Nauczanie języka obcego na poziomie przedszkolnym wymaga odrębnych metod, innych niż te stosowane w nauczaniu na wyższych poziomach. Są one ściśle skorelowane z programem nauczania przedszkolnego w języku ojczystym. W naszej placówce wykorzystujemy metody edukacyjne dopasowane do stopnia rozwoju intelektualnego i emocjonalnego naszych wychowanków oraz ich potrzeb. Dlatego też nauczanie grup młodszych (3-latki) bazuje na zabawie, prostych piosenkach, wierszykach, historyjkach i ruchu (nauka poprzez aktywizację całego ciała). Grupy starsze poznają słownictwo i zwroty dotyczące tematów im bliskich, świata, który ich otacza.

Wierzymy, że pozytywne wrażenia w zakresie nauczania języka angielskiego, wyniesione z naszej placówki zaowocują wśród naszych wychowanków chęcią rozwijania umiejętności językowych na dalszych szczeblach edukacji.

A jak dobrze bawimy się (i dzięki temu uczymy) na naszych zajęciach można podziwiać w galerii

W naszym przedszkolu English is fun!

Dzień Babci i Dziadka

„Dzień Babci i Dziadka w Akwarelce”

 

21 i 22 stycznia obchodzimy dzień naszych najukochańszych babć i dziadków. To właśnie Dziadkowie dla swych wnuków mają zawsze czas, umieją pocieszyć, są cierpliwi, a przede wszystkim bezgranicznie kochają. Dla nich wnuczęta są radością życia. Dlatego w podzięce za ich wielkie serce, w pierwszych dniach  lutego odbyły uroczyste spotkania, na które przedszkolaki zaprosili swoje Babcie i Dziadków. W naszym przedszkolu uroczystości z okazji tegoż święta stały się już tradycją.  

 

Dyrektor Anna Zasada przywitała ciepłymi słowami szanownych gości, składając im najserdeczniejsze życzenia. Wnuczęta zarówno te najstarsze 5- latki jak i najmłodsze 4 i 3-latki pod okiem swoich wychowawczyń zaprezentowały dla swoich bliskich wspaniałe programy pełne wzruszających wierszy, piosenek i tańców.  Mali artyści z dużym przejęciem i zaangażowaniem odtwarzali swoje role. W ten sposób mogli podziękować za opiekę, wspólne zabawy, czytanie bajek, śpiewanie kołysanek. Goście ze wzruszeniem patrzyli na swoje pociechy i wielkimi brawami dziękowali za występy. Na koniec wszystkie wnuczęta  obdarowały swoich  Dziadków własnoręcznie przygotowanymi upominkami. Dopełnieniem uroczystych spotkań były słodkie poczęstunki przygotowane przez rodziców.

 

Święto Babci i Dziadka to dzień niezwykły, nie tylko dla dzieci. To dzień pełen uśmiechów, wzruszeń, łez i radości.

 

„Wszystkim babciom

Wszystkim dziadkom

 zdrowia, pomyślności,

uśmiechów na co dzień i dużo radości"

 

Opracowała Anna Kulka

Muminki z wizyta w Domu Pomocy Społecznej

W „Akwarelce” staramy się nauczyć dzieci empatii, szacunku oraz uwrażliwić na potrzeby innych.

 Z okazji Nowego Roku 2018 oraz zbliżających się świąt Babci i Dziadka najstarsze przedszkolaki -  5- latki pojechały z wizytą do Domu Pomocy Społecznej św. Józefa w Mieni.

Dzieci były lekko stremowane, ponieważ nigdy tam nie byliśmy ale bardzo ciepłe powitanie przez mieszkańców oraz pracowników Domu od razu pomogło w pozbyciu się niepewności. Muminki zaprezentowały się w świątecznym przedstawieniu, z ogromną radością i zapałem zatańczyły i zaśpiewały dla schorowanych, starszych ludzi. Na zakończenie dzieci wręczyły pensjonariuszom obraz – drzewko szczęścia z własnoręcznie narysowanymi portretami.

Po występie pracownicy zaprosili nas na wspólny, słodki poczęstunek.Dzieci chętnie podchodziły i rozmawiały z dorosłymi, przedstawiały się, opowiadały o sobie.My, Wychowawczynie, z ogromną dumą (i ze łzami w oczach) patrzyłyśmy jak nasze przedszkolaki ze spokojem, życzliwością i szacunkiem odnoszą się do Mieszkańców Domu św. Józefa.

Zima w przedszkolu

„Hu, hu, ha, hu, hu, ha, 
Nasza zima zła! 
Ale zima z Mikołajem 
Jest pachnącym, ciepłym majem!
Zawsze bądź wśród nas 
Mikołaj, Mikołaju, Mikołaju Nasz!”

 

Grudzień to czas kiedy dzieci zaczynają odliczanie do spotkania z Mikołajem, oczekiwania na Pierwszą Gwiazdkę, spotkań z najbliższymi i wspólnego kolędowania. W „Akwarelce” grudzień upłynął w atmosferze przygotowań do tych najważniejszych świąt - Bożego Narodzenia. W naszym przedszkolu odbyły się spotkania wigilijne dzieci wraz z Rodzicami. Tego typu spotkania są idealnym momentem na jeszcze większą integrację Rodziców, dzieci, spotkaniem z wychowawcą oraz miłym spędzeniem czasu na wspólnym kolędowaniu, rozmowie a przede wszystkim na wykonaniu świątecznych ozdób przez dzieci i ich Rodziców. 

 Jako pierwsze świąteczne spotkanie wraz z rodzicami dnia 14.12.2017 r. odbyły dzieci z grupy „Smerfy”. Tematem przewodnim były „zabawy bałwankowe z Mamą i Tatą”. Dzieci przebrane za bałwanki wykonywały piosenki o tematyce zimowej, miały szanse na czerpanie radości z powodu zbliżających się świąt oraz uczestnictwa bliskich osób we wspólnej zabawie typu bitwa na kule śniegowe, wspólne ozdabianie choinki z patyczków logopedycznych i wykonywaniu zdjęć w świątecznym kąciku fotograficznym.

 Dnia 18.12.2017 r. rodzice z grupy „Gumisie” zostali zaproszeni na przedstawienie w wykonaniu dzieci. Dzieci inscenizowały jak przygotowują się do zimy zwierzęta i jak ważna jest pomoc ludzi dla leśnych zwierząt aby przetrwały zimę. Dzieci złożyły Rodzicom piękne życzenia bożonarodzeniowe i wykonały bombki i aniołki ze styropianu, które stanowiły dekorację choinek w domach przedszkolaków.

 Dzieci z grupy „Muminki” dnia 19.12.2017 r. zaprosiły Rodziców na występ artystyczny pt. „Zimowe zabawy”. Rodzice mieli szanse przenieść się do krainy pani Zimy, obejrzeć taniec w wykonaniu aniołków do ulubionej piosenki przedszkolaków „Mam te moc” oraz podziwiać taniec męskiego grona Mikołajów. Dzieci przedstawiły Rodzicom swoje ulubione zabawy zimowe i złożyły zebranym gościom życzenia z okazji świąt Bożego Narodzenia.

Zajęcia "Mały Geniusz"

Program "Mały Geniusz" zakłada rozwijanie aktywności poznawczej dziecka przez organizowanie warunków do prowadzenia działań badawczych, czerpania radości w odkrywaniu nowego, rozwijania zainteresowań badawczych. Zabawy powinny być bardzo ciekawe, pobudzać dziecko do myślenia a przede wszystkim do poszukiwania i działania. Program jest skierowany do dzieci 5 – letnich. Jego realizacja umożliwi każdemu dziecku poszerzyć i pogłębić wiadomości zgodnie z indywidualnymi możliwościami, przy wykorzystaniu różnorodnych metod pracy, form i środków.

CELE PROGRAMU:

 

Cel główny:

 

Rozbudzanie u dzieci ciekawości otaczającym światem przyrody, oraz nauczenie ich prowadzenia obserwacji, wyciągania trafnych wniosków z przeprowadzonych doświadczeń,

eksperymentów i zjawisk przyrodniczych.

Cele ogólne :

 

• Budzenie i aktywizowanie ciekawości oraz aktywności poznawczej dziecka.

• Rozwijanie zainteresowań technicznych i przyrodniczych.
• Stawianie i rozwiązywanie problemów, dostrzeganie związków między przyczyną, a skutkiem.

• Poznanie prostych zjawisk przyrodniczo

- fizycznych poprzez przeprowadzanie prostych doświadczeń.

• Odkrywanie piękna i złożoności środowiska przyrodniczego.
2
• Inicjowanie samodzielnych działań dzieci w naturalnym środowisku.

• Wzbogacenie słownika dziecięcego o nowe pojęcia.

• Budowanie więzi społecznych na płaszczyźnie grupy, przedszkola, przedszkola i rodziny.

• Przestrzeganie zasad współdziałania przy pracy.

• Kształtowanie postaw proekologicznych w różnych sytuacjach.

Szpital Pluszaka


Dzięki uprzejmości Grupy Ratowniczo-Medycznej MEDICUS oraz wspaniałemu ratownikowi nasze Przedszkolaki poznały podstawy pierwszej pomocy przedlekarskiej. Było mnóstwo śmiechu, ciekawostek oraz wiedzy. Zajęcia odbyły się w każdej grupie i były dostosowane do wieku dzieci.

Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji w zakładce Galeria Foto

kwiecień/maj 2017GMINNY PRZEGLĄD TAŃCÓW PRZEDSZKOLNYCH

„MIŚ Z LALECZKĄ RAZ I DWA”

27.04.2017 r. na scenie MDK w Mińsku Mazowieckim przedszkolaki z terenu gminy zaprezentowały swoje umiejętności artystyczne w przeglądzie tańców „Miś z laleczką raz i dwa”, którego organizatorem jest Publiczne Przedszkole Akwarelka w Nowych Osinach.

Umiejętności taneczne na scenie zaprezentowały  grupy w wieku od 3 do 6 lat. W przeglądzie wystąpiły dzieci z oddziałów przedszkolnych w Brzózem Huty Mińskiej, Marianki, Stojadeł oraz Nowych Osin.

Najmłodsi uczestnicy mimo ogromnej tremy zaprezentowały „Smerfny taniec” z Przedszkola Akwarelka i gr. „Skrzaty” z Huty Mińskiej barwny taniec „Mamo chodź na łąkę”.

Nieco starsze dzieci 4-latki z przedszkola w Stojadłach zatańczyły „Polkę – Fasolkę”, gr. „Tygrysy” z Huty Mińskiej dynamicznie wkroczyły na scenę w afrykańskich strojach do utworze „Waka-waka”, natomiast dziewczynki z Akwarelki porwały nas w świat baśni do „Krainy Lodu”.

5-latki z zaprezentowały piękne tańce ludowe – „Trojak” gr. „Tygrysy” ze Stojadeł,  gr. „Muminki” z Nowych Osin „Polkę Szabasówkę”, a gr. „Pszczółki” z Huty Mińskiej przedstawiły melodyjny „Taniec słoneczek”.

Najstarsi uczestnicy przeglądu występowali zarówno w repertuarze ludowym tj.: przedszkolaki ze Stojadeł w tańcu „Walcerek” i „Kujawiak” jak i w rytmach dyskotekowych : przedszkolaki z Marianki w tańcach nowoczesnych z pomponami i sześciolatki z Brzózego w utworze „Lego”.

Pośród tańczących grup zachwycały  kolorowe stroje, wspaniałe układy taneczne i wesoła muzyka. Atmosfera przeglądu była wspaniała, raz za razem błyskały flesze, dało się słyszeć również gromkie brawa. Zaproszeni goście, nauczyciele i rodzice byli pod wrażeniem wysokiego poziomu, jaki prezentowały przedszkolne zespoły taneczne i różnorodnością, pomysłowością wykonania.

Na zakończenie wszystkie grupy taneczne zostały nagrodzone wspaniałymi nagrodami oraz pamiątkowym dyplomem.

Przegląd Gminnych Tańców Przedszkolnych „Miś z laleczką raz i dwa” to coroczna impreza, której głównym celem jest rozwijanie zainteresowań dzieci tańcem, przybliżenie różnych stylów i rodzajów tańca, a także integracja środowisk przedszkolnych i możliwość zaprezentowania się najmłodszych uczestników na scenie.

Opracowała Anna Kulkapaździernik 2016
Jesień w Akwarelce 

Wiek przedszkolny to okres wzmożonej aktywności poznawczej i emocjonalnej. Dlatego już w tym wieku należy ukazywać dzieciom potęgę i piękno otaczającego świata, wzbudzać  pozytywne uczucia oraz odpowiedzialność wobec siebie i przyrody. Mając to na celu nasze przedszkolaki w  dniu 16 września wzięły udział w akcji „Sprzątania Świata”. Dzieci „uzbrojone" w rękawice ochronne i plastikowe worki na odpady przemierzały znajome sobie uliczki. Dzieci bardzo zaangażowały się w przedsięwzięcie,  prześcigały się  w noszeniu worków i zbieraniu jak największej ilości śmieci. Swoje zadanie wykonały na 5, o czym świadczyły zapełnione worki. Od dziś będą pamiętały, że należy dbać i szanować naszą przyrodę.
      Kilka dni później,  20 września miało miejsce bardzo ważne wydarzenie, nie tylko  w Naszym Przedszkolu, lecz w każdym przedszkolu w Polsce- Dzień Przedszkolaka. Trudno  opisać jaka ogromna radość zapanowała w tym dniu w „Smerfach”, „Gumisiach” i
 „Muminkach”. Było mnóstwo zabaw i konkursów przy muzyce, a nawet odbył się najprawdziwszy pokaz mody, w którym modelkami i modelami byli nasi wychowankowie. Zaprezentowali oni niebanalne, kolorowe i jakże wesołe kreacje wykonane wspólnie z rodzicami. Dzieci wspaniale zaprezentowały się podczas pokazu, a widownia nagradzała wszystkich gromkimi brawami. Obyśmy mieli  więcej takich kolorowych, a przede wszystkim wesołych dni.

Sylwia Buczek

Zachęcamy do obejrzenia zdjęć w Galerii Foto :-)))


kwiecień 2017


23 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Książki. To niepowtarzalna okazja, aby porozmawiać z dziećmi o ich ulubionych bohaterach książkowych, poczytać im bajki, zachęcić do korzystania z książki. Nasze przedszkole wspiera czytelnictwo wśród przedszkolaków poprzez organizację takich akcji jak : „Gmina Mińsk Mazowiecki czyta małemu misiowi”, „Cała Polska czyta dzieciom”, „Bajka wyrusza w świat”.

Międzynarodowy Dzień Książki w naszym przedszkolu był uroczyście obchodzony. Tego dnia wspólnie czytaliśmy nasze ulubione bajki, a także rozstrzygnęliśmy rodzinny konkurs plastyczny na najpiękniejszą „Moją książeczkę”. Laureatami zostali: Amelka Cz, Zosia Z, Dominika B, Natan W. i Oskar W. Mamy nadzieje, że wśród nagrodzonych dzieci w przyszłości wyłoni się znakomity autor książek.

Najbardziej emocjonującym wydarzeniem tego dnia było jednak przedstawienie teatralne wyreżyserowane przez nauczycielki p. Anię Kulkę i p. Agnieszkę Rybacką, w którym zagrali najwspanialsi aktorzy – rodzice. A o czym była ta bajka? zaraz się dowiecie: „ Był sobie raz król (p. Albert Woźnica), a przy nim królowa (p. Katarzyna Borys) i ich syn – książę (p. Paweł Lis), który szukał po świecie prawdziwej księżniczki. Ochmistrz (p. Krzysztof Cieślak) ogłosił przyjęcie na które z całego kraju zjawiły się księżniczki : Srebrna Chmurka (p. Agnieszka Raszkiewicz), Marcepanu (p. Magdalena Jacak), Pięciu Sosen (p. Anna Muszalska), Wędrowniczka (p. Sylwia Brewczyńska) i Hulajnóżka (p. Katarzyna Przyborowska-Zawadka). Czy prawdziwa księżniczka, czy fałszywa? Dylematy księcia pomagali rozwiązać niezawodni paziowie (p. Daniel Pacholski i p. Michał Bogusz). Dopiero ziarenko grochu na usłanym łożu przez panny służebne (p. Urszulę Król i

p. Ewę Krzyżek) rozwiązało problem królewskiej rodziny. Prawdziwą księżniczką okazała się Pirlipatka (p. Emilia Zgódka), której grochu ziarenko było w nocy udręką”. Bajka „O księżniczce na ziarnku grochu” zaczarowała naszych przedszkolaków.

Przedstawienie sprawiło wszystkim wiele radości. Wspaniała gra aktorska rodziców, a także bajkowe stroje wywołały wiele emocji, a także duże zaskoczenie – nikt z nas nie spodziewał się takich talentów. Wszyscy bardzo zaangażowali się w przygotowania do występu, poświęcili swój czas na próby, samodzielnie przygotowali stroje i scenografie. Włożyli wiele serca w kreacje bohaterów, pokonując tremę zaprezentowali się niczym profesjonalni aktorzy.  W imieniu całego przedszkola, a w szczególności przedszkolaków - BARDZO WAM DZIĘKUJEMY!

Opracowała Anna KulkaZajęcia adaptacyjne 2016
Pierwsze spotkanie z przedszkolem czyli adaptacja 2016

 

Przedszkole to pierwsze ważne ogniwo w procesie edukacji. Dziecko przekraczając po raz pierwszy próg placówki przedszkolnej rozpoczyna nowy etap w swoim rozwoju. Dla wielu dzieci oznacza on pierwsze kontakty z dużą grupą rówieśników, rozstanie się z najbliższymi osobami, zaistnienie i funkcjonowanie w nowym środowisku. Rodzice również są  pełni obaw i wątpliwości, które podświadomie często przenoszą na dziecko. Brak podstawowej wiedzy na temat specyfiki pracy przedszkola uniemożliwia rodzicom odpowiednie przygotowanie dziecka w zakresie samodzielności oraz kształtowanie pozytywnego stosunku. Żeby proces adaptacji przebiegał sprawnie i trwał jak najkrócej, musi istnieć ścisła współpraca między rodzicami, a pracownikami przedszkola. Współpraca ta powinna być przemyślana, zorganizowana, oparta na ustalonych zasadach i mająca na celu osiągnięcie określonych efektów. 

Na tej podstawie w Publicznym Przedszkolu Akwarelka został opracowany program adaptacyjny „Będę przedszkolakiem”, oparty na wiedzy o rozwoju dzieci, oczekiwaniach i wzajemnych oddziaływaniach przedszkola, rodziców i nauczycieli, w celu stworzenia dzieciom lepszego startu przedszkolnego.

Wychodząc naprzeciw rodzicom i dzieciom nowo przyjętym w ostatnich dniach sierpnia zostały zorganizowane spotkania adaptacyjne w formie wspólnych zabaw, które umożliwiły poznanie przedszkola i wychowawców.

Panie z uśmiechem już od progu witały nowych przedszkolaków, zapraszając do zabawy. Dzieci podczas tych dni zwiedzały przedszkole, tworzyły prace plastyczne, poznawały piosenki i nowe zabawy, integrowały się z rówieśnikami i poznawały zasady przedszkolnego życia.

Zainteresowanie dniami adaptacyjnymi każdego dnia było coraz większe, a dzieci rozochocone ciekawymi zabawami nie chciały opuszczać przedszkola po zakończeniu zajęć.

Dzięki dobrej współpracy zaangażowanych rodziców z przedszkolem 1 września najmłodsza grupa „Smerfy” z uśmiechem przywitała nowy rok szkolny.


                                                                                                                 Anna Kulka 


marzec 2017


„Wiosna’

„Z dalekiego kraju bociany wracają,
a zielone żabki w strachu uciekają.
A dzieci się cieszą, a dzieci się śmieją,
że wróciła wiosna, że śniegi topnieją.”

 

    We wtorek 21.03.2017 r. wszystkie Dzieci z naszego przedszkola świętowały Pierwszy Dzień Wiosny. Aby podkreślić charakter tego dnia, wszystkie Przedszkolaki przyszły ubrane w kolorowe koszulki z logo przedszkola  „Akwarelka” oraz miały zadanie domowe, aby wykonać instrument muzyczny, który pomoże w „przepędzeniu” zimy poprzez hałas.

    Uroczystości powitania wiosny rozpoczęły się od wspólnych zabaw związanych z tematyką pór roku. Nauczycielki odczytały dzieciom list nadesłany od Pani Wiosny w którym prosiła aby dzieci przywitały ją wesoło i zaśpiewały dla niej piosenki. Dzieci oczywiście prośbę wykonały i każda z grup przedszkolnych przedstawiła inscenizację piosenki o tematyce wiosennej. Wiele radości sprawiły dzieciom zabawy ruchowe i możliwość łapania „żabek” w stroju bociana. Przedszkolaki miały także szansę wykazania się wiedzą o wiośnie podczas rozwiązywania zagadek o tej tematyce oraz wesołej integracji podczas zabaw tanecznych do piosenki „Kaczuszki”. Świętowanie zakończyło się recytacją przewodniego wierszyka „Wiosna” wspólnie,  przez wszystkie grupy przedszkolne przy akompaniamencie wykonanym własnoręcznymi instrumentami.

    Kolejnym punktem w uroczystości powitania wiosny było udanie się do swoich sal i wraz z wychowawcami stworzenie pracy plastycznej pt. „Wiosenne drzewa”.  Dzieci użyły swojej fantazji i na gałązkach pojawiły się wykonane różną techniką pączki, kwiaty, owady oraz inne ozdoby. Na zakończenie każda grupa prezentowała swoją wspólną pracę plastyczna.

 Mimo wielu atrakcji najbardziej oczekiwaną częścią dnia było wyjście na spacer, podczas którego mogliśmy pożegnać zimę i powitać wiosnę przy użyciu wykonanych  przez dzieci instrumentów. Przedszkolaki radośnie maszerowały w wiosennym pochodzie, na czele którego widniała Marzanna, którą następnie pożegnaliśmy według tradycji. Jesteśmy pewni, że starania naszych wspaniałych Przedszkolaków sprawią, że Wiosna zawita do nas na dobre…zimo…do zobaczenia znów za rok....

                                                                       Opracowała: Emilia Zgódka 


styczeń 2016


RADOSNY STYCZEŃ W AKWARELCE

Karnawał, choć w tym roku krótki, był czasem wesołych zabaw i wyczekiwanych uroczystości dla wszystkich przedszkolaków uczęszczających do Publicznego Przedszkola Akwarelka w Nowych Osinach. Tradycją przedszkola jest coroczny bal przebierańców organizowany dla naszych milusińskich. W tym roku wir karnawałowych zabaw porwał przedszkolaki i wychowawczynie już 13 stycznia. A wszyscy tak wystrojeni, że pośród balonów i serpentyn trudno było niektórych rozpoznać! Podczas radosnej zabawy nasze maluchy miały okazję rozwijać umiejętności taneczne, poczucie rytmu a także wykazały się ogromną kondycją fizyczną. ;-)KOCHAM CIĘ BABCIU, KOCHAM CIĘ DZIADKU

– takim akcentem rozpoczęliśmy kolejne wydarzenie – uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Każdego roku nasze przedszkolaki zapraszają w progi Akwarelki na to szczególne święto wyjątkowych gości. Babcie i Dziadkowie licznie przybyli aby podziwiać swoje wnuczęta w przygotowanych programach artystycznych.

Najstarsza grupa Muminki przeniosła zgromadzonych do dawnych czasów, gdy babcia i dziadek byli jeszcze bardzo młodzi. W rytmie takich przebojów jak: „Ładne oczy masz”, „Cała sala”, „Kawiarenki”, „Serduszko puka” zabawiali swoich gości. Publiczność śpiewała razem z dziećmi gorąco oklaskując swoje wnuki. Nie zabrakło pięknych słów skierowanych do kochanych Babć i wspaniałych Dziadków, ani własnoręcznie zrobionych przez dzieci prezentów – drzewek szczęścia.

Przedszkolne średniaki, czyli Gumisie przeniosły swoich gości do „Misiowej Krainy”. Wszystkie wnuczęta miały okazję wyrecytować do mikrofonu specjalnie życzenia dla zgromadzonych Babć i Dziadków, zaprezentować się w „misiowych tańcach” w rytmie poleczki oraz odśpiewać piosenkę z dedykacją. Dumni dziadkowie z radością i wzruszeniem podziwiali występy swoich milusińskich. Wnuczęta po zaprezentowaniu umiejętności wokalnych, tanecznych i recytatorskich wręczyły gościom w prezencie własnoręcznie wykonane witraże. Na zakończenie tego spotkania nasi wspaniali goście zostali zaproszeni na słodki poczęstunek, o który zadbali niezawodni Rodzice. Przy tej okazji serdecznie dziękujemy im za współpracę przy organizacji przedszkolnych uroczystości.

Agnieszka Rybacka i Anna Kulka


grudzień 2016


 Święta Bożego Narodzenia to czas najpiękniejszy i niepowtarzalny. Jest to czas, na który czekają nie tylko dzieci ale i dorośli. W  przedszkolu to również okres intensywnych przygotowań do świąt, w trakcie którego nauczycielki na różne sposoby przekazują dzieciom  bożonarodzeniowe tradycje i obyczaje.
Magia świąt unosiła się w naszym przedszkolu już od pierwszych dni grudnia. Od progu Publicznego Przedszkola w Nowych Osinach pojawiały się świąteczne akcenty, które cieszyły nie tylko oczy, ale i serca. Dzieci z grup: SMERFY, GUMISIE i MUMINKI wraz z nauczycielkami dekorowały przedszkole, ubierały choinkę w bombki, łańcuchy i światełka oraz własnoręcznie wykonane ozdoby. Choinka, prezenty, Święty Mikołaj - to główne motywy grudniowych zajęć dydaktycznych i wytworów dziecięcej wyobraźni ukazywanej w tworzonych pracach plastycznych. Wprawiały one w radosny nastrój, rozwijały i utrwalały wiadomości dotyczące świąt i tradycji oraz wyzwalały coraz większe niż zwykle pokłady życzliwości u naszych milusińskich.
 Przygotowania do Bożego Narodzenia to również okazja do rozwijania u dzieci wrażliwości na potrzeby innych. Cel ten przyświecał ogólnopolskiej akcji „Góra Grosza”, do której po raz kolejny przyłączyła się nasza Akwarelka. Każda z trzech przedszkolnych grup gromadziła do skarbonek monety o różnorodnych nominałach. Dzieci dzięki temu uczyły się, że nawet najmniejszy pieniążek, dorzucony do skarbonki powiększa jej zawartość, co w efekcie daje możliwość niesienia większej pomocy potrzebującym. A potrzebującymi w tej akcji są dzieci, które nie wychowują się w swojej rodzinie (są wychowankami domów dziecka lub rodzin zastępczych)  i to był argument szczególnie przemawiający do małych i dużych serduszek. Serdecznie dziękujemy za okazaną życzliwość i udział w akcji wszystkim, którzy przyczynili się do wspólnego sukcesu – mianowicie zebrania łącznej kwoty 240,37 zł. Najmniejsze przedszkolaki, czyli Smerfy malutkimi rączkami uzbierały kwotę 29.04 zł, Gumisie pobiły rekord grupowy - 107,84 zł a najstarsze Muminki dzielnie zebrały sumę 103,49zł. Wszystkie przedszkolaki zasłużyły na ogromne brawa! J
Dobre uczynki zawsze widzi Święty Mikołaj, więc na jego wizytę w naszym przedszkolu dzieci nie musiały długo czekać. Ku ogromnej radości pojawił się u nas nawet dwa razy! Najpierw dał się zauważyć tylko Pani Dyrektor, u której w gabinecie w swoje imieniny, zostawił małe niespodzianki dla wszystkich przedszkolaków po czym wymknął się niepostrzeżenie. Drugim razem rozgościł się u nas trochę dłużej: wystąpił przed dziećmi w przedstawieniu teatralnym, opowiadał o swojej krainie, obdarował dzieci prezentami i chętnie pozował z nimi do pamiątkowych zdjęć.
Kolejnym świątecznym akcentem było rodzinne spotkanie przy choince w grupie Gumisiów, które w dniu 15.12.2016r. zorganizowały panie: Marta i Emila. Dzieci zaprezentowały się jako Świąteczne Elfy w programie artystycznym, w formie wierszowanej złożyły przybyłym gościom świąteczne życzenia. Po występie wspólnie z rodzicami wykonały oryginalne ozdoby choinkowe z własnym zdjęciem.
Najstarsze przedszkolaki Muminki, pod okiem swoich pań- Agnieszki i Sylwii od początku grudnia przygotowywały się do wystąpienia w przedszkolnym przedstawieniu pt. „Bajkowe Jasełka”. A pracy nie było mało - nauka przydzielonych ról, wystrój sceny, przygotowanie kostiumów, rekwizytów i oprawy muzycznej oraz przygotowanie świątecznych upominków – więc do pomocy włączyli się również rodzice, za co bardzo dziękujemy J  Tylko w przedszkolu może się zdarzyć, że do betlejemskiej szopki przybywają z darami postacie z bajek, więc tak się stało podczas premiery występu, która odbyła się 19.12.2016r. Dzieci odegrały swoje role z wielkim przejęciem, a rodzice uświetnili występ kolędując razem z dziećmi. Na zakończenie spotkania dzieci wręczyły rodzicom własnoręcznie wykonane bombki choinkowe. Z kolędą w sercach i uśmiechem na ustach wszyscy opuszczali nasze przedszkole. 
 
                                                                                 Agnieszka Rybackagrudzień 2015


ŚWIĘTA W AKWARELCE

W naszym przedszkolu już od początku grudnia czuć było magię zbliżających się świąt. W salach zaświeciły kolorowe lampki na choinkach, w oknach pojawiły się aniołki, śnieżynki i gwiazdki. Wyczekiwany przez cały rok Święty Mikołaj zjawił się w progach Akwarelki już 7 grudnia. To zapewne dlatego, że nasze przedszkolaki są wyjątkowo grzecznymi dziećmi i zasłużenie otrzymały od brodatego gościa  wspaniałe prezenty!

Nie tylko dzieci przeżywały radość z nadchodzących świąt, ale także i rodzice, którzy czynnie uczestniczyli w przygotowaniach do przedstawienia jasełkowego. Już od pierwszych prób widać było ogromne zaangażowanie każdego z aktorów. Nie tylko zawodowo wcielali się w grane przez siebie postacie, ale sami przygotowali scenografię i stroje. Premiera przedstawienia pt. „Święta Noc” odbyła się w naszym przedszkolu 14 grudnia. Dzieci, zaproszeni goście oraz wszyscy pracownicy przedszkola z wielkim zainteresowaniem oglądali spektakl, podziwiając doskonałą grę aktorską. Przepiękne stroje bohaterów przedstawienia, a także wspaniała oprawa muzyczna, o którą zadbały dzieci z grupy „Muminki” sprawiły, że wszyscy z zapartym tchem i z ogromną niecierpliwością oczekiwali kolejnych postaci, które pojawiały się na scenie. Oglądanie rodziców w tak niecodziennej sytuacji było dla dzieci wielkim przeżyciem. Przedstawienie okazało się wielkim sukcesem, gdyż owacjom i oklaskom nie było końca. Pani Dyrektor serdecznie podziękowała za wspaniałe przedstawienie, poświęcony czas, zaangażowanie i determinację aktorów. Do podziękowań przyłączyły się dzieci wręczając własnoręcznie zrobione świąteczne upominki. Jednak najbardziej wzruszające słowa „dziękuję” wypowiedziane od samych aktorów otrzymali nauczyciele przygotowujący jasełka. Mamy nadzieję, że wkrótce znowu będziemy mogli obejrzeć tak piękne przedstawienie w naszym przedszkolu.

Najmłodsza przedszkolna grupa – „Smerfy” również zaangażowała się w przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia. Dzieci pomagały w ubieraniu choinki oraz wykonywały świąteczne dekoracje.

Nasze małe przedszkolaki zaprosiły rodziców na spotkanie świąteczne, podczas którego dzieci zaśpiewały oraz powiedziały wierszyki o tematyce świątecznej, również w formie wierszowanej złożyły najbliższym życzenia świąteczne. Rodzice otrzymali od swoich pociech pięknie pachnące pierniczki – własnoręcznie upieczone i ozdobione przez dzieci.

Następnie wychowawczynie zaprosiły wszystkich gości do wykonania świątecznej choinki. Dzieci ( i rodzice) miały możliwość wykazania się talentem plastycznym jaki niewątpliwie posiadają.

Te wspólnie spędzone chwile w przedszkolu w oczekiwaniu na Boże Narodzenie wprowadziły nas w niezwykle radosny i świąteczny nastrój.

 

Marta Filipczyk i Anna Kulka


 

listopad 2016


„Gmina Mińsk Mazowiecki czyta małemu misiowi” 


 to projekt stanowiący część akcji czytelniczej zatytułowanej „Mały miś w świecie wielkiej literatury”, w której udział biorą  placówki z wielu gmin w całej Polsce. Głównym celem  projektu jest rozwijanie czytelnictwa zgodnie z kierunkiem realizacji polityki oświatowej państwa na rok szkolny 2016/2017 oraz rozwijanie współpracy między przedszkolami.
    Zadania realizacji tegoż projektu na terenie  gminy  Mińsk Mazowiecki podjęła się Nasza „Akwarelka”, a patronat honorowy nad projektem objął  Wójt  Gminy Pan Antoni Janusz Piechoski. Projekt rozpoczął się 28 listopada i potrwa do końca stycznia 2017. Skierowany jest do grup przedszkolnych i klas „0“ w  placówkach oświatowych znajdujących się na terenie gminy Mińsk Mazowiecki.
     Głównym bohaterem projektu jest tytułowy pluszowy miś o imieniu Artyś, który wędrując od przedszkola do przedszkola bawi się wraz z dziećmi, zwiedza przedszkole lecz przede wszystkim słucha bajek, czytanych przez nauczycieli. Miś wyposażony  jest  w  specjalny dzienniczek, do którego dzieci wraz z opiekunem wpisują tytuł przeczytanej misiowi bajki, jak również wklejają zdjęcie swojej grupy oraz dedykację lub pamiątkowy rysunek.
    Dzieci z grupy Smerfy, Gumisie i Muminki wraz ze swoimi wychowawczyniami przystąpiły do realizacji tego przedsięwzięcia jako pierwsze. Była wycieczka po przedszkolu, śpiewanie misiowych piosenek, czytanie bajek, wspomniane pamiątkowe rysunki i odciski paluszków, a na pożegnanie oczywiście moc całusów i uścisków. Bardzo przywiązaliśmy się do naszego pluszowego artysty. Wiemy jednak, że będzie w dobrych rękach, a przedszkolaki ze Starej Niedziałki, Brzózego, Stojadeł, Zamienia i Huty Mińskiej należycie się nim zaopiekują.
    Póki co, wszyscy bardzo tęsknimy za naszym misiem i z niecierpliwością oczekujemy na jego powrót. Ciekawe jakie opowieści zdradzi nam po powrocie?

                                                                                                                  Sylwia Buczek


DSCN1329.JPG

listopad 2015

 Jednym z najważniejszych dni w życiu każdego przedszkolaka jest dzień Pasowania. Trudno stwierdzić, kto bardziej czekał na to przedszkolne święto – dzieci czy ich rodzice. Dnia 4 listopada panowała w przedszkolu atmosfera radosnego oczekiwania na popołudniową uroczystość. Wychowawczynie najmłodszych akwarelkowiczów - p.  Marta Filipczyk i p. Małgorzata Zaborowska, poprosiły rodziców, aby nie wchodzili do sali przed pasowaniem, ponieważ przygotowały dla nich niespodziankę. Otóż, ich ukochane maluchy zostały zamienione w najprawdziwsze Smerfy – bo tak właśnie nazywa się nasza najmłodsza grupa. Gdy dzieci wyszły do rodziców, nie jednemu z nich łezka zakręciła się w oku. Maluszki, aby zostać pełnoprawnymi przedszkolakami musiały wykonać 4 zadania: zaśpiewać piosenkę, zagrać na instrumentach, powiedzieć wierszyk, wykonać ćwiczenia gimnastyczne. Dla rodziców też zostały przygotowane zadania, a następnie rodzice złożyli przyrzeczenie. I tak, w końcu nadszedł moment pasowania na przedszkolaka. Dzieci w obecności Pani Dyrektor obiecały, że będą najdzielniejszymi przedszkolakami, będą szanowały zabawki i kochały swoje panie. Następnie rodzice przeprowadzili swoje pociechy przez symboliczną bramę do przedszkola, za którą czekała Pani Dyrektor, która kolejno pasowała dzieci.                                                          Na zakończenie uroczystości wszyscy zostali poczęstowani pysznym tortem, była to też chwila by „na gorąco” podzielić się wrażeniami z odbytej się uroczystości. Oby więcej, tak pięknych i wypełnionych radosnych śmiechem dzieci chwil, spotykało nas w Akwarelce.

Marta Filipczyk

październik 2015

  

Każdy przedszkolak lubi misie dlatego, gdy dzieci usłyszały, że odwiedzi nas „Szpital Pluszaka” były bardzo zaintrygowane. Jak to: Szpital? Pluszaka? W przedszkolu? Tak, tak. Okazało się, że przyjechał do nas ratownik medyczny p. Jacek Grybalow z Grupy Ratowniczo – Medycznej MEDICUS, który z ogromnym zaangażowaniem opowiedział dzieciom o pracy ratownika, karetce i szpitalu. Niezastąpionym pomocnikiem ratownika był oczywiście wielki pluszowy miś, którego dzieci badały i robiły mu zastrzyki a przy tym nikt nie bał się strzykawki ani słuchawek. Nie zabrakło również rozmów z ratownikiem, o tym jak należy wzywać pomoc i jak pierwszej pomocy przedlekarskiej należy udzielać. Mamy ogromną nadzieję, że dzięki tym zajęciom dzieci z mniejszym lękiem będą odwiedzały gabinety lekarskie, a w razie nieszczęścia będą potrafiły w praktyce wykorzystać zdobytą wiedzę.


 

wrzesień 2015

 

 Dzień Przedszkolaka przypadł w tym roku w niedziele, lecz nam to nie przeszkodziło i święto obchodziliśmy w poniedziałek 21 września.
 
Od rana w całym przedszkolu panowało radosne poruszenie. Sala grupy Muminki z tej okazji została przystrojona kolorowymi balonami i serpentynami. Wszyscy pracownicy oraz nauczyciele zadbali zaś o to, aby na ustach przedszkolaków przez cały czas widać było radosny uśmiech.
 Impreza rozpoczęła się od życzeń, które pani dyrektor skierowała do wszystkich dzieci. Następnie, cała przedszkolna gromadka wzięła udział w zabawach prowadzonych przez panie wychowawczynie: p. Annę Kulkę i p. Sylwię Buczek, które w nocy dobra wróżka również zamieniła w małe przedszkolaki. 

 Po uroczystym przyrzeczeniu złożonym przez dzieci, cała społeczność przedszkolna rozpoczęła wesołą zabawę. Nasze pociechy, podczas tego uroczystego dnia poznały różne nietypowe rodzaje powitań, zatańczyły kaczuszkowy taniec, a także udały się w muzyczną podróż z krasnoludkiem. Ponadto, były tańce i konkursy integracyjne z balonami i gazetami, przy dźwiękach znanych dzieciom przebojów. A na zwycięzców czekały oczywiście nagrody- wyjątkowe, uśmiechnięte, balonowe.
 Wszystkie dzieci  ochoczo brały udział w konkurencjach, a radość, śmiech i głośny doping uczestników, niosące się echem po przedszkolu, świadczyły o wspaniałej zabawie. Jakby tego wszystkiego było mało, maluchy- i te małe i te trochę większe- przy pomocy magicznego zaklęcia samodzielnie wyczarowały Medale Super Przedszkolaków, które z dumą nosiły do końca dnia. Po tak wyczerpującej zabawie wreszcie przyszła pora na małe co nieco, w postaci samodzielnie przygotowanego przysmaku owocowego.
 Był to wspaniały dzień pełen radości, słońca i uśmiechu. Impreza udała się znakomicie! Przyniosła ogromną radość i niezapomniane wrażenia dzieciom, które wróciły do domów pełne wrażeń. Myślimy, że ten radosny dzień pozostanie na długo w pamięci każdego przedszkolaka.

Sylwia Buczek


<<   Kwiecień   >>
NiPoWtŚrCzPtSo
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30

 
MAPA SERWISU
STATYSTYKA