18 lutego 2018. imieniny: Konstancja, Maksym, Bernadeta
° Obszar 1
° Obszar 3
° Obszar 4
° Obszar 7
° Obszar 8
Publiczne Przedszkole Akwarelka
w Nowych Osinach
tel. +25 759-25-51
akwarelka.przedszkole@wp.pl
  

Obszar 7
Zajęcia niezorganizowane

Indywidualne wsparcie nauczycieli wychowanie przedszkolnego w celu zachęcenie wychowanków do podejmowania aktywności fizycznej: odkrywanie pasji, zainteresowań i talentów.

Pani Ania Kulka w naszym przedszkolu prowadzi zajęcia z tańca oraz z gimnastyki korekcyjnej. Zajęcia te realizowane są poza podstawą programową. Wszystkie przedszkolaki z niecierpliwością czekają na te zajęcia, choć ćwiczenia i zabawy proponowane przez Panią Anię wymagają dobrej koordynacji ruchowej oraz dużej sprawności przedszkolaka.

SCENARIUSZ Z ZAJĘĆ
„Zabawy taneczne”

Data: 19.11.2013 r
Metody pracy: aktywizujące, praktycznego działania.
Formy pracy: grupowa, zbiorowa.
Środki dydaktyczne: CD, muzyka z płyty „Tańce w grupie”, utwór „Agadu” z płyty „Rybka Mini mini”, muzyka dyskotekowa, chusty.
Cele:
- Stworzenie możliwości do twórczego wyrażania siebie oraz odtwórczej ekspresji ruchowej.
- Nabywanie umiejętności wykonywania podstawowych kroków i figur w tańcach i układach tanecznych
- Zaspokajanie naturalnej potrzeby aktywności ruchowej poprzez taniec.
- Propagowanie aktywnego stylu życia oraz spędzania czasu wolnego
-  Rozwijanie indywidualnych zainteresowań, uzdolnień muzycznych i postawy twórczej.
-  Kształtowanie odpowiedzialności indywidualnej i zbiorowej.
Przebieg zajęć:
1. Zabawa integracyjna „Witam Was”
Uczestnicy ustawiają się  w dwóch kołach, jedno wewnątrz, drugie na zewnątrz. Rytmicznie klaszczą w ręce, ilustrują treść. Po każdej zaśpiewanej części koło zewnętrzne przesuwa się o jedną osobę.
2. Zabawa ożywiająca „Figurki””
Uczestnicy tańczą w rytm muzyki dyskotekowej, na przerwę w muzyce wykonują figurę wymienioną przez nauczyciela:
Gwiazda-stanie w rozkroku,
Drzewo- stanie z rękami uniesionymi do góry, nogi złączone,
Kula- zwinięcie się w kłębek,
Bocian- stanie na jednej nodze.
Wskazujemy dzieci, które najszybciej wykonują zadanie.
3. Taniec „Agadu”
Dzieci ustawiają się w dwóch kołach parami twarzami do siebie. Pierwsze 8 taktów klaszczą w kolana, drugie 8 taktów w ręce kolegi. Na zmianę muzyki idą osiem kroków na palcach, potem 8 kroków w przeciwną stronę. Całość powtarzamy.
4. Zabawa „Spacer na siedząco”
Dzieci siedzą na krzesełkach w kole. Pierwsze 8 taktów udają spacerowanie w miejscu, potem uderzają swoje uda, uda kolegi po prawej stronie, znowu swoje i kolegi po lewej stronie. Idziemy palcami po lewej ręce, potem po prawej. Całość powtarzamy.
5.Zabawa wyciszająca
Dzieci kolejno z chustek układają jedną wspólną rzecz przy muzyce relaksacyjnej.





SCENARIUSZ ZABAW GIMNASTYCZNYCH Z ELEMENTAMI GIMNASTYKI KOREKCYJNEJ

PROWADZĄCY:
Anna Kulka
WIEK ĆWICZĄCYCH: 5 lat.
LICZBA ĆWICZĄCYCH: 12 osób.
DATA: 18.II.14
PRZYBORY : magnetofon, muzyka, gazety, butelki plastikowe, woreczki, szarfy, obręcze, wata
CZAS ĆWICZEN: 30 minut.
METODY: zadaniowa, zabawowa, naśladowcza, opowieści ruchowej.

CELE:
- zachęcanie dzieci do aktywności ruchowej poprzez zabawy i gry;
- kształtowanie wyczucia prawidłowej postawy w różnych pozycjach, w miejscu i w ruchu;
- wzmacnianie mięśni posturalnych;
- kształtowanie prawidłowej sylwetki;
- wzmacnianie mięśni wysklepiających stopy.

PRZEBIEG:

Tok lekcji

Treść – opis ćwiczeń

Czas, liczba powtórzeń

Uwagi

I. Część wstępna.

Czynności organizacyjno-porządkowe.

 

Zbiórka w szeregu, powitanie.

 

1 min.

Zwrócenie uwagi na prawidłową postawę.

Rozgrzewka przy muzyce.

Dzieci wykonują układ ćwiczeń pokazywanych przy muzyce.

3 min

 

Zabawa ożywiajaca „Bomba”

Uczestnicy trzymając w reku gazetę poruszają się po Sali. Po usłyszeniu hasła podanego przez n-la przyjmują ustalone pozycje:

„bomba”- leżenie przodem z gazetą trzymaną w RR;

„plaża”- leżenie tyłem na gazecie;

„parasol”- postawa zasadnicza, gazeta w RR nad głową

3min

3X

Gazeta dla każdego uczestnika

Zabawa orientacyjno-porządkowa „Kałuża, wyspa”

Uczestnicy rozkładają gazety po Sali. Na hasło „kałuża” poruszają się na palcach RR w skrzydełka po Sali tak, by nie wpaść na gazetę. Na hasło „wyspa” siadają na gazecie w siadzie klęcznym , RR w skrzydełka, plecy proste

2 min.

4x

Zwrócenie uwagi na postawę w siadzie klęcznym

Ćw. Oddechowe „Czarodziejski pył”

Dzieci zamykają oczy pani rozsypuje pył, dzieci dmuchają w niego po Sali.

1min.

Zwrócenie uwagi na nabieranie powietrze nosem, wypuszczanie ustami

II. Część główna

Ćwiczenie wzmacniające m. nóg „Czarodziejskie kwiaty”

„W lesie z czarodziejskiego pyłu wyrosły kwiaty-pozbierajmy je do koszyków”

Dzieci w przysiadzie zbierają watę, umieszczają w obręczy

1 min.

Zwrócenie dokładność w wykonywaniu ćwiczenia

Ćwiczenia wzmacniające m. posturalne, kształtujące postawę w różnych pozycjach

„W lesie mieszkają różne zwierzątka”.

Dzieci naśladują

Ptaki- bieg po Sali z RR wyprostowanymi

Niedźwiedzie- w czworakowaniu, gdy niedźwiedzie zasypiają pozycja niska klappa,

Pszczoły- bieg na palcach po Sali RR w skrzydełka, pszczoły na kwiatki- siad klęczny plecy proste

3min

 

 

1x

 

3x

 

 

3x

 

Zabawa skoczna „Zajączki”

„W lesie są też zajączki, pościgajmy się z nimi”

Wyścigi rzędów. Zajączki trzymają butelkę między udami, skaczą do mety

3min

Zabawa prowadzona w dwóch rzędach

Zabawa z elementem czworakowania „Żółwie”

„Są też bardzo powolne zwierzątka – żółwie, zobaczcie jak wolno się poruszają”

Dzieci ścigają się w pozycji na czworakach z założonymi szarfami na NN

3min

Zwrócenie uwagi na dokładność wykonywania ćwiczenia

Elongacja kręgosłupa

„W lesie mieszkają też ogromne olbrzymy i malutkie skrzaty”

Dzieci naśladuja olbrzymy- we wspięciu na palcach RR w górę lub skrzaty- marsz w przysiadzie

1min.

 

3x

 

Ćwiczenia z woreczkami

„Krasnoludki uwielbiają poziomki”

„Zbierają je do koszyków”- przekładanie woreczka stopami nad jedną z nóg;

„Kosze noszą na taczkach”- noszenie woreczka w pozycji czworakowania przodem;

„Po skończone pracy wracają do domu”- marsz z woreczkami na głowie

4min

 

6x

 

 

 

Woreczek dla każdego dziecka

III Część końcowa

Ćwiczenia m. stóp „Sprzątamy salę”

 

 

„Dzieci wróciły do Sali w p-lu musimy posprzątać po zabawie”

Dzieci wkładają stopami do obręczy porozrzucane po Sali przybory: gazety, watki, woreczki, szarfy. Wygrywa drużyna która uzbiera najwięcej

 

 

3min.

 

 

Zwrócenie uwagi na udział tylko i wyłącznie stóp w zabawie

Zabawa uspakajająca „Proste plecki”

Dzieci siadają w kole w siadzie klęcznym RR w skrzydełka, recytują wiersz:

„Proste plecki jak deseczki, prosto siadamy, proste plecki mamy”

 

Podziękowanie za udział w zajęciach

2min.

Sprawdzenie postawy każdego dziecka








<<   Luty   >>
NiPoWtŚrCzPtSo
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28

 
MAPA SERWISU
STATYSTYKA